Abstract:
У статті крізь призму наукового дискурсу висвітлено внесок українських літераторів (письменників, літературних критиків, редакторів) у підготовку навчальної літератури для українських початкових шкіл Закарпаття у 20-30-ті рр. XX ст. З'ясовано, що з-поміж літераторів- педагогів кристалізувалося чітке розуміння того, що вагомим засобом створення національної за змістом та європейської за формою навчальної книги має стати художня література. Описано підходи сучасних учених до висвітлення цієї проблеми.
Здійснено порівняльний аналіз змісту та ідейної спрямованості азбук, підготовлених А. Волошиним у 1906, 1908, 1917, 1921 роках. Висвітлено структуру й змістове наповнення укладених О. Маркушем навчальних книг для початкової школи, зокрема букваря "Зорниця", що мав кілька видань (1925, 1926, 1930).
З'ясовано, що менш дослідженим аспектому науково-педагогічному просторі є шкільна навчальна література, підготовлена літераторами, які належали до русинської та русофільської ідейних течій. Із таких позицій проаналізовано укладені письменниками І. Кизаком "Букварь для народних школ єпархій Пряшевской" (1919, 1921) та Д. Вислоцьким "Карпаторусскій буквар". Продемонстровано, як добір текстів (переважно з творів російських письменників) позначився на ідейній спрямованості цих навчальних книг.
Description:
Розман, І. І. Внесок літераторів у підготовку підручників для українських початкових шкіл Закарпаття у 20-30-ті роки ХХ століття: науковий дискурс / І. І. Розман, О. Лемак // Інноватика у вихованні : збірник наукових праць / гол. ред. Петренко О.Б. - РДГУ: Рівне, 2022. - Вип.16. - С. 112-122