Please use this identifier to cite or link to this item: http://dspace.msu.edu.ua:8080/jspui/handle/123456789/2636
Title: Типологія особистих селянських господарств як передумова регулювання їх розвитком
Authors: Гоблик, Володимир Васильович
Токар, Ярина Іллівна
Keywords: особисті селянські господарства
занятість населення
безробіття
фермерські господарства
самозайнятість
Issue Date: 2016
Publisher: МДУ
Abstract: Процеси роздержавлення і приватизації власності в Україні супроводжуються розвитком різноманітних організаційно-правових форм господарювання. Особливо ці процеси інтенсивно відбуваються в сільському господарстві, де на базі колективних господарств сформувалися адекватні ринковій економіці та нові економічні суб’єкти: сільгосппідприємства, сімейні фермерські господарства, різні кооперативи та господарства населення. В структурі нових організаційно-правових форм господарювання особливо важлива роль відводиться особистим селянським господарствам (ОСГ), якими в Закарпатській області виробляється 95 відсотків сільськогосподарської продукції. Будучи основним виробником сільгосппродукції в умовах поглиблення ринкових реформ вони поступово відновлюють виробничу функцію, трансформуючи в ефективні суб’єкти господарювання. На їх основі формується соціальний прошарок дрібних товаровиробників, функціонування яких є важливою умовою формування середнього класу на селі, що виступає соціальною базою для успішної реалізації ринкових реформ. Разом з тим, аналіз діяльності особистих селянських господарств Закарпатської області показав, що їх становлення має локальну специфіку, яка проявляється у спеціалізації господарської діяльності, ефективності господарювання, умовах виробництва, організації трудової діяльності. Наявність існуючої диференціації розвитку ОСГ в просторовому зрізі а також формах і методах господарювання зумовлює об’єктивну потребу в науковому дослідженні їх функціонування і на цій основі вироблення практичних рекомендацій спрямованих підвищення ефективності їх господарювання та конкурентоздатності. Метою статті є здійснення типологізації особистих селянських господарств Закарпатської області за ключовими ознаками – юридичним статусом, характером виробництва, способом використання праці, режимом функціонування, множинністю функцій, джерелами доходів, рівнем економічного розвитку. Наукова новизна полягає у теоретичному обґрунтуванні механізмів регулювання і підтримки з боку держави товарних господарів населення, які в перспективі будуть трансформовані у фермерські господарства сімейного типу, навколо яких будуть інтегруватися дрібні товаровиробники, синергетичний ефект від такої взаємодії буде сприяти підвищенню ефективності сільгоспвиробництва в аграрній сфері економіки області. Здійснена авторами типологізація ОСГ за обраними критеріями дасть можливість органам виконавчої влади та місцевого самоврядування враховувати її при складанні планів соціально-економічного розвитку що покращить самозайнятість сільського населення.
Description: Гоблик В. В. Типологія особистих селянських господарств як передумова регулювання їх розвитком / В. В. Гоблик, Я. І. Токар // Науковий вісник Мукачівського державного університету. Серія "Економіка" : збірник наукових праць / Гол. ред. Т.В. Черничко. - Мукачево : МДУ, 2016. - Випуск 1(5). - С.23-28.
URI: http://dspace.msu.edu.ua:8080/jspui/handle/123456789/2636
Appears in Collections:Статті

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
1-5-1-2016-3.pdfТипологія особистих селянських господарств як передумова регулювання їх розвитком737.2 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.